Powstaje RWS Nad Bugiem!

Czy chcesz jeść zdrową, ekologiczną żywność przez cały nadchodzący sezon? Jeśli tak, to dołącz do powstającej właśnie grupy konsumentów i konsumentek z Warszawy, którzy w 2023 r. będą co tydzień otrzymywać warzywa i owoce bezpośrednio od rolnika ekologicznego z Podlasia.

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność, w skrócie RWS, to konkretny sposób współpracy pomiędzy konsumentami a producentami żywności. Konsument zapewnia sobie dostawy warzyw i owoców ekologicznych (z certyfikatem ekologicznym – zielonym listkiem) w przystępnych cenach, a producent ma pewność zbytu swoich produktów, a więc stabilne dochody. Współpraca jest więc obopólnie korzystna, dzięki pominięciu pośredników, hurtowni, handlarzy i supermarketów.

Jak to działa?

Wczesną wiosną konsumenci z miasta ustalają zasady współpracy z rolnikiem z ekologicznym i podpisują z nim umowę na dostarczanie żywności. Obydwie strony uzgadniają wysokość, formę i termin płatności.

Od maja do października co tydzień rolnik dostarcza paczki z warzywami i owocami w umówione miejsce w Warszawie. Termin jest w każdym tygodniu ten sam, uzgodniony na spotkaniu osobistym na samym początku.

Przez cały sezon otrzymujesz mailem wieści z gospodarstwa i możesz odwiedzić je osobiście – samodzielnie lub z rodziną lub przyjaciółmi.

Po zakończeniu sezonu cała grupa spotyka się z rolnikiem, aby omówić współpracę i jeszcze lepiej się poznać.

Co zyskuje konsument?

Dzięki uczestnictwie w grupie RWS (Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność) konsument/konsumentka zyskuje:

  • pewność, skąd pochodzi żywność i że faktycznie wytarzana jest metodami ekologicznymi;
  • gwarancja korzystnej, niezmiennej ceny – ustalana jest ona z góry na początku sezonu;
  • możliwość osobistego odwiedzenia gospodarstwa, w którym powstaje żywność;
  • bezpośredni kontakt z rolnikiem, który wytwarza żywność;
  • nawiązanie znajomości z innymi konsumentami, którzy kierują się podobnymi wartościami;
  • świadomość wpierania konkretnego drobnego rolnika w Polsce, a nie wielkich korporacji i sieci supermarketów;
  • własny wkład w ochronę środowiska – żywność jest lokalna (nie podróżuje samolotami czy statkami tysiące kilometrów) i wytworzona została z dbałością o środowisko, w tym bioróżnorodność.

Jak dołączyć?

Przyjdź na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek, 28 lutego 2023 r. o godz. 18:00 w Centrum Aktywizmu Klimatycznego Gniazdo przy ul. Kruczej 17 w Warszawie. Tam dowiesz się szczegółów, będziesz mieć możliwość zadania pytań i poznania bezpośrednio rolnika z Podlasia i innych osób zainteresowanych dołączeniem do RWS Nad Bugiem.

Jeśli nie możesz uczestniczyć w spotkaniu, to napisz na adres: kontakt @ otwartezrodlo.pl.

Kto tworzy RWS Nad Bugiem?

RWS Nad Bugiem to wspólna inicjatywa gospodarstwa agroekologicznego Otwarte Źródło i społeczności permakulturowej tworzącej osadę Eko Wieska – Osadzenie. Otwarte Źródło mieści się w Gródku-Dworze nad Bugiem i ma stronę pod adresem otwartezrodlo.pl, a Eko Wieska – Osadzenie mieści się kilkanaście kilometrów na Północ, w Wieskiej Wsi, również nad Bugiem, i ma stronę pod adresem osadzenie.pl.

Chcesz się dowiedzieć więcej o Rolnictwie Wspieranym przez Społeczność w całej Polsce? Wejdź na stronę wspierajrolnictwo.pl.